HONOROWY PATRONAT PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY

Idea koncertu

Karol Kurpiński - Zaginiona partytura...

11/11/2015

Teatr Wielki – Opera Narodowa

11 listopada 2015, z okazji Święta niepodległości, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się koncert, zatytułowany Zaginiona partytura… Karol Kurpiński. Z pomysłem zorganizowania uroczystej gali pojawił się swego czasu w teatrze Piotr Jegliński, publicysta i założyciel emigracyjnego wydawnictwa Editions Spotkania, który wspólnie z Hulencourt Art Project (Belgia) i dyrektorem Waldemarem Dąbrowskim przygotowują ten wyjątkowy wieczór. Głównym zaś i przede wszystkim muzycznym pretekstem tego przedsięwzięcia stał się nieznany utwór Karola Kurpińskiego, do którego oryginalne nuty odnalazł w Nowym Jorku właśnie Piotr Jegliński.

To Msza na cztery głosy solowe, chór, organy i orkiestrę. Na program koncertu złożą się ponadto utwory Fryderyka Chopina, Witolda Lutosławskiego, Ernesta Chaussona i Jacquesa-Alphonse’a de Zeeganta.
W Koncercie wystąpią znakomici soliści: Olga Pasiecznik (sopran), Alicia Nafé (mezzosopran), Anna Radziejewska (mezzosopran), Enrico Casari (tenor), Raimund Nolte (bas-baryton), Stefan Tarara (skrzypce), Janusz Olejniczak (fortepian), którym towarzyszyć będą Chór Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i zespół Hulencourt Soloists Chamber Orchestra, a całość poprowadzi znany szwedzki dyrygent Niklas Willen.

Patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. 

Koncert zostanie powtórzony w Brukseli 18 marca 2016 r.